fbpx

Kto może nauczyć się nurkować?

Nurkowanie to sport, który nie tylko wzmacnia kondycję i wspiera funkcjonowanie organizmu, lecz także zapewnia cudowne widoki i niezapomniane wrażenia. To dlatego coraz więcej osób korzysta z kursów nurkowania. Sprawdź, jaki sprzęt jest potrzebny, by rozpocząć przygodę z tym niezwykłym sportem, a także jakie podstawowe umiejętności i uwarunkowania zdrowotne musisz mieć, by móc zapisać się na swój pierwszy kurs.

Jak rozpocząć nurkowanie? Podstawowe informacje

Kurs nurkowania to nie tylko nauka obsługi wykorzystywanego w tej dziedzinie sprzętu do nurkowania. Obejmuje on również najważniejsze kwestie dotyczące fizyki nurkowania – czyli zarówno podstawową anatomię ludzkiego układu oddechowego i układu krążenia, jak i np. zmiany ciśnienia związane z różnicami głębokości. Aby twoje nurkowanie było w pełni bezpieczne, musisz mieć dobrą znajomość możliwości własnego organizmu oraz całkowitą kontrolę nad sprzętem, z którego korzystasz.

Pamiętaj, że absolutnie niedopuszczalna jest samodzielna nauka nurkowania. Jeżeli chcesz, by cały proces dał ci niezbędne umiejętności i był przy tym w pełni bezpieczny, bezwzględnie skorzystaj z kursu pod okiem czynnego instruktora. Nie próbuj uczyć się na własną rękę – wyłącznie doświadczony i profesjonalny instruktor będzie mógł wpoić ci niezbędne zasady i umiejętności, a ponadto tak pokierować kursem, by dostosować go do twoich możliwości.

Jakie wymagania musisz spełniać, by nauczyć się nurkowania?

By rozpocząć podstawowy kurs nurkowania – szkolenie OWD (ang. Open Water Diver), już na wstępie powinieneś spełniać określone warunki, dzięki którym będziesz mógł zostać dopuszczony do szkolenia. Są to:

  • podstawowe umiejętności pływackie – czyli zdolność do przepłynięcia co najmniej 200m na powierzchni stylem dowolnym (lub bez stylu) w dowolnym czasie, a także zdolność do pokonania co najmniej 15m pod wodą,
  • ukończony 10 rok życia,
  • posiadanie podstawowego sprzętu – tzw. ABC nurka, czyli fajka, maska i płetwy. W celu usprawnienia przebiegu kursu kup je na kilka dni przed rozpoczęciem zajęć.

Jak każdy sport, także i nurkowanie wymaga od uprawiających je osób dobrego stanu zdrowia. Dlatego przed rozpoczęciem kursu będziesz musiał przejść odpowiednie badania lekarskie uzyskać poświadczenie od lekarza o zdolności do nurkowania. Niestety, istnieją pewne przeciwwskazania zdrowotne, które dyskwalifikują cię jako kandydata na kurs. Są to:

  • choroby układu nerwowego – takie jak np. padaczka czy epilepsja;
  • choroby układu oddechowego – jak np. astma;
  • choroby układu krążenia – jak np. wady serca czy niewydolność krążenia;
  • narkolepsja;
  • cukrzyca;
  • wysoka nadwaga;
  • choroby zatok i uszu.

Nurkować nie powinny również osoby cierpiące na poważne choroby psychiczne, takie jak np. depresja wiążąca się z myślami samobójczymi, schizofrenia i halucynacje czy zaburzenia afektywne dwubiegunowe. Jest to istotne ze względu na to, że pod wodą znajdziesz się w zupełnie nowym środowisku, w którym musisz pozostać spokojny i gotów do działania. Ataki paniki, zaburzenia percepcji czy inne tego typu problemy mogą okazać się znacznym obciążeniem w trudnych sytuacjach podczas nurkowania.

Przed pierwszym kursem – przygotuj się

Dobrym pomysłem jest odpowiednie przygotowanie się do kursu. Dlatego w miarę potrzeby wzmocnij swoją kondycję fizyczną i zadbaj o to, by twoje ciało było przyzwyczajone do wysiłku i ruchu – dotyczy to szczególnie obszaru korpusu oraz nóg. Jeżeli chcesz być optymalnie przygotowany do nurkowania, zacznij od regularnego pływania na basenie, które wzmocni wydolność twoich płuc i będzie stanowiło świetny trening dla mięśni brzucha i nóg. W ten sposób oswoisz się też z wodą, co przygotuje cię do nurkowania także od strony mentalnej.

Jeżeli wciąż nie masz pewności, czy nurkowanie to coś dla ciebie, skorzystaj z naszej oferty bezpłatnego szkolenia online, na którym poznasz podstawy tego sportu. Zachęcamy również do zapisania się na pojedynczą, 30-minutową lekcję z naszym instruktorem, która da ci obraz tego, co może czekać cię pod wodą.

Nie umiesz nurkować?

Zobacz jak zacząć