fbpx

Jakie są poziomy nurkowe?

Nurkowanie to sport, który zyskuje coraz więcej zwolenników. Osoba, która choć raz zdecyduje się na podziwianie podwodnego życia, zwykle chce skorzystać z tej możliwości ponownie. Jednak, aby samodzielnie nurkować trzeba zdobyć odpowiednie umiejętności. Szkoły nurkowania takie jak np. Dive Point oferują kursy nurkowania zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych nurków. Każdy etap takiego szkolenia wieńczy zdobycie wiedzy oraz nowego poziomu umiejętności, który określa się za pomocą stopnia nurkowego. Nazwy stopni nurkowych mogą się różnić w zależności od systemów szkoleniowych. Wśród systemów, na których opiera się system kursów w naszej szkole nurkowania, wymienić można SSI i PADI. W poniższym artykule przedstawiamy podstawowy podział poziomów nurkowych w tych systemach.

Jakie wyróżnia się stopnie nurkowe?

Podstawowy podział stopni nurkowych w systemie PADI, który jest jednym z popularniejszych na świecie, obejmuje poziomy:

  • Open Water Diver – czyli najpopularniejszy podstawowy kurs nurkowania, którego celem jest opanowanie niezbędnych do samodzielnego i bezpiecznego zanurzania się w wodzie umiejętności. Jego ukończenie jest jednoznaczne z otrzymaniem certyfikatu umożliwiającego nurkowanie bez instruktora do maksymalnej głębokości ok. 18 m.
  • Advanced Open Water Diver – jest rozwinięciem kursu podstawowego i dotyczy poszerzania wiedzy i umiejętności nurkowych w różnych warunkach, również tych bardziej wymagających. Ukończenie tego szkolenia pozwala na głębsze samodzielne nurkowanie osiągające 30 m, w tym także nurkowanie nawigacyjne i nocne.
  • Rescue Diver – to szkolenie specjalistyczne, przeznaczone dla osób, które mają już doświadczenie w nurkowaniu, ale chcą rozwinąć swoje umiejętności w zakresie ratownictwa nurkowego. Kurs obejmuje naukę udzielania pomocy pod wodą w razie wypadków nurkowych oraz poszerza umiejętności przewidywania i odnajdywania się w sytuacjach awaryjnych.
  • Divemaster – otwiera szkolenia instruktorskie i jest pierwszym kursem, który toruje drogę do zostania profesjonalnym instruktorem nurkowania. Kurs wieńczy zdobycie certyfikatu, dzięki któremu można m.in. zostać przewodnikiem w ośrodkach nurkowych na całym świecie.

W systemie SSI natomiast po podstawowym stopniu Open Water Diver znaleźć można poziomy: Advanced Adventurer SSI (który rozwija podstawowe umiejętności) Diver Stress & Rescue SSI (kurs radzenia sobie w sytuacjach awaryjnych), Advanced Open Water Diver SSI (kurs doszkalający, przeznaczony dla doświadczonych nurków), Master Diver SSI (kurs rozpoczynający przygodę z profesjonalnym nurkowaniem) i Dive Guide SSi (kurs dla zaawansowanych, zakończony uzyskaniem certyfikatu przewodnika nurkowania). Poza wymienionymi poziomami zarówno w systemie PADI, jak i SSI znaleźć można też dodatkowe kursy specjalizacyjne, które poszerzają umiejętności w określonej dziedzinie np., nurkowania nawigacyjnego czy nocnego.

Nie umiesz nurkować?

Zobacz jak zacząć