fbpx

Jaki jest potrzeby sprzęt do nurkowania?

Niezależnie od tego, czy dopiero rozpoczynasz swoją przygodę z nurkowaniem, czy też jesteś już zaawansowanym nurkiem, potrzebujesz odpowiedniego sprzętu. Zestaw dla początkujących zawiera trzy podstawowe akcesoria, bez których trudno wyobrazić sobie zwiedzanie podwodnego świata. Co się do nich zalicza? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w naszym dzisiejszym artykule. Oprócz tego podpowiemy Ci, w jaki sprzęt nurkowy warto zainwestować, a jaki bardziej opłaca się wypożyczyć.

„ABC nurka”, czyli jaki sprzęt jest potrzebny do nurkowania

Teoretycznie nurkowanie na niewielkie głębokości np. w basenach jest możliwe bez konieczności zakupu sprzętu. Niemniej dla swojego komfortu i bezpieczeństwa warto o nim pomyśleć. Każdy nurek potrzebuje maski, fajki oraz płetw. Maska umożliwia swobodne widzenie pod wodą, fajka pozwala łapać powietrze bez wynurzania twarzy z wody, z kolei płetwy usprawniają pływanie. Tego rodzaju akcesoria są stosunkowo niedrogie i przydają się niezależnie od poziomu zaawansowania umiejętności. Poza tym zwykle służą przez kilka lat, dlatego bardziej opłaca się ich zakup niż wypożyczenie.

Nad inwestycją w podstawowy sprzęt do nurkowania śmiało możesz pomyśleć już na początku swojej przygody z tym sportem. Takie rozwiązanie opłaca się zwłaszcza wtedy, gdy złapiesz nurkowego bakcyla i planujesz nurkować regularnie. Z czasem możesz uzupełnić swój ekwipunek w bardziej zaawansowane sprzęty, niemniej takie akcesoria jak np. automaty do nurkowania czy komputery nurkowe na początku możesz wypożyczyć. Nie musisz też od razu kupować skafandra. Suchy lub mokry możesz wypożyczyć, choć ze względów higienicznych, co zrozumiałe wielu nurków decyduje się na zakup własnej pianki. W tym przypadku decyzja należy do Ciebie.

Nie umiesz nurkować?

Zobacz jak zacząć