fbpx

Jak dobrać swoją pierwszą piankę?

Wśród niezbędników do nurkowania wymienia się maskę, fajkę oraz płetwy. Wielu miłośników tego sportu dorzuca do tej trójki jeszcze kombinezon do nurkowania. Pianka, czyli skafander nurkowy zapewnia komfort termiczny pod wodą oraz chroni ciało przed ewentualnymi zadrapaniami lub poparzeniami słonecznymi. Pełni funkcję tzw. drugiej skóry, dlatego musi być doskonale dopasowana do ciała i indywidualnie dobrana do potrzeb każdego nurka.

Jakie rodzaje pianek można znaleźć na rynku?

Najbardziej znana klasyfikacja kombinezonów do nurkowania dzieli je ze względu na rodzaj materiału, z jakiego zostały wykonane. W sklepach i wypożyczalniach sprzętu do nurkowania znaleźć można skafandry mokre i suche. Skafandry mokre wykonuje się z neoprenu. Tkanina ta nie jest wodoszczelna, przez co pod pianki dostaje się woda. Skafandry suche z kolei wykonywane są z nieprzemakalnych materiałów, a to oznacza, że podczas nurkowania ciało nie ma bezpośredniego kontaktu z wodą.

Co należy wziąć pod uwagę przy wyborze skafandra nurkowego?

O wyborze skafandra mokrego lub suchego decydują nie tylko indywidualne preferencje nurka, ale przede wszystkim takie aspekty jak:

  • miejsce nurkowania

W ciepłych akwenach np. Morza Śródziemnego egzamin zdają cienkie pianki z tkaniny neoprenowej. W warunkach polskich większy komfort zapewniają grubsze kombinezony lub skafandry suche.

  • głębokość akwenu

Skafandry mokre najlepiej sprawdzają się na niewielkich głębokościach. Wraz z ich wzrostem robią się jednak cięższe i mają gorsze właściwości izolacyjne. Na dużych głębokościach lepiej więc radzą sobie skafandry suche.

  • warunki termiczne wody

W przypadku wyboru skafandra mokrego zasada jest prosta: im niższa temperatura wody, tym grubszy powinien być. Najwyższy komfort termiczny zapewnia jednak skafander suchy z ocieplaczem.

Nie umiesz nurkować?

Zobacz jak zacząć