fbpx

Gozo Malta

Termin: 27.06-04.07.2021

Rezerwacja

Krzysiek:  508 105 505

  Zawiadamiamy, że administratorem Państwa danych osobowych podanych przez Państwa dobrowolnie w powyższym formularzu jest Dive Point z siedzibą w Szczecinie 70-467 ul. Monte Cassino 19E. Wszelkie pytania i wątpliwości prosimy kierować do naszego administratora danych, na adres [email protected]. Państwa dane przetwarzane będą wyłącznie w celu potwierdzenia rezerwacji zgodnie z zasadą, która głosi, że przetwarzanie danych jest zgodne z prawem jeżeli jest niezbędne w celu realizacji umowy lub przed jej zawarciem.


  Informujemy, że wypełnienie formularza nie jest jednoznaczne z
  dokonaniem rezerwacji terminu
  . Potwierdzenie dokonania
  rezerwacji otrzymają Państwo w odpowiedzi na powyższe zgłoszenie.

  Gozo to wyspa na Morzu Śródziemnym należąca do archipelagu Wysp Maltańskich. To raj dla nurków i turystów oraz 3000 godzin słońca w ciągu roku i średnia temperatura na poziomie 24 stopni – zaprasza wszystkich tęskniących za latem i marzących o wypoczynku w urzekającej oprawie. Kraj który posiada klimat śródziemnomorski, przeplatany kulturą arabską oraz typowym dla państw południowej Europy luźnym podejściem mieszkańców do życia. Posiada wspaniałe krajobrazy, mnóstwo zabytków i fantastycznych miejsc do nurkowania.

  Cathedral Cave – jaskinia znajdująca się w dolinie Ghasri. Nurkowanie można wykonać z dwóch wejść. Pierwsze zejście prowadzi stromymi schodami wykutymi w skale lub też drabiną z zewnętrznej strony klifu. Przy ujściu doliny na 18 m znajdziemy ogromne wejście prowadzące jaskini z kopulastym sklepieniem zwanym Katedrą. Wewnątrz znajdują się głazy pokryte kolorowymi gąbkami i miękkimi koralami. Najlepszą częścią nurkowania jest wynurzenie się w środku Katedry gdzie otoczy nas niesamowicie niebieskie światło pochodzące z podwodnego wejścia. Zejście należy do trudniejszych na Gozo, lecz warte jest wysiłku.

  Billinghurst Cave –  jaskinia znajduje się na północnej stronie wybrzeża Gozo. Górna część jaskini znajduje się tuż pod powierzchnią wody, a dno jest na 27 metrach. Długi tunel nazywany “The Railway Tunnel” ze względu na jego wielkość, prowadzi do kolejnej jaskini głęboko wewnątrz. Tylko jeden krok ze szczytu klifu i możemy nurkować w 50 m jaskini otoczonej mnóstwem wielokolorowych gąbek, korali miękkich i virgin lance coral.

  Reqqa Reef – nurkowanie odbywa się wzdłuż 40 metrowej ściany po czym kontynuuje na rafie, której najpłytsza część znajduje się na 18 m. Ogromne głazy opierające się o ścianę klifu sprawiają wrażenie umieszczonych tam umyślnie. Stanowią doskonałe schronienie dla grouperów, denteksów, ośmiornic i skrzydlic.

  Anchor Reef – nurkowanie jest odpowiednie zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych nurków. Nurkowanie kończy się drop offem a górna część jest zaledwie na 12 metrach. Strome zbocza nurkowiska pokryte są głazami, w których można znaleźć duże groupery, barakudy i ośmiornice w płytszych obszarach.

  Xwejni Bay – struktura kilku pozostałych tradycyjnych solnych basenów przypominająca mozaikę stanowi jedynie preludium dla wrażeń pochodzących z tego miejsca. W czasie nurkowania, klucząc wzdłuż kanałów możemy cieszyć się z obserwacji różnorodnego życia morskiego, między innymi węgorzy, ośmiornic, rozgwiazd, muren czy jeżowców.

  Duble Arch Reef – kolejne spektakularne miejsce, idealne do fotografii. Nazwa tego miejsca pochodzi od unikalnej geologicznej formacji, gdzie dwa łuki, jeden nad drugim, przeszywają przybrzeżną rafę. Ze względu na swoje położenie, obfituje w tysiące dascylusów. Często, przy odpowiednich prądach mamy szansę natknąć się na ogromne ławice polujących barakud.

  Calypso Cave – nurkowania zaczyna się w Xwejni Bay, nurkowisko składa się z  dwóch wąskich pęknięć na 18 m i spektakularny łuk na 35 m znajdują się wzdłuż ściany rafy, płynie się w kierunku północno-wschodnim. Nurkowie mogą bez trudu przepłynąć przez wszystkie otwory na obszarze pół jaskini, podziwiając wspaniały podwodny krajobraz oraz kwitnące życia morskie.

  Blue Hole – mekka dla nurków położona jest na zachodnim brzegu Gozo w miejscu zwanym Dwejra. Miejsce odpowiednie dla wszystkich o każdym poziomie zaawansowania. Niesamowite jaskinie, fascynujące ściany i krystalicznie czyste lazurowe wody zyskały miano jednego z najlepszych miejsc do nurkowania na świecie.

  Inland Sea – po krótkim nurkowaniu w  tak zwanym morzu śródlądowym, osiagamy  maksymalną głębokość 25 metrów. Trasa wyprowadza nas na otwarte morze. Eksploracja zarówno prawej jak i lewej ściany oferuje fantastyczne życie morskie, co niesie satysfakcję każdemu nurkowi.

  Coral Cave – nurkuje się przez pęknięcie w ścianie w kształcie litery V opadającego do 25 m. Na głębokości 18 m widzimy szczelinę otwierającą jaskinię, której sufit pokryty jest przez twarde korale.

  Xlendii Bay – nurkowanie zaczyna się w zatoce na głębokości 9 metrów. Płynąc przez tunel mający wspaniałe wejście, możemy spotkać barweny i kolorowe kabryle żywiące się z posadzki tunelu licznymi garbikami i neonami. Koniec tunelu zwabi nas intensywnie błękitnym światłem pochodzącym z wyjścia. Na zewnątrz natkniemy się na głazy i rafę o kształcie piramidy obfitujące w barakudy.

  Mgarr Ix-Xini – płytkie nurkowanie do 12 m obfitujące w koniki morskie ślimaki oraz ośmiornice, idealne miejsce na nurkowania nocne.

  Ras Il-Hobz – zwany inaczej Middle Finger to wyrastający z dna słup, który widać już z 8 m. Nurkuje się wzdłuż wąskiej ściany a lądem na głębokości 35 m, natomiast od strony morza osiągnąć można ponad 100 m. W najpłytszym miejscu jest 5 m.

  M.V. Karawela – został zbudowany w RFN w 1957 r. Prom pasażerki przybył na Maltę w grudniu 1986 r i służył jako wycieczkowiec pływając na Comibno. Został zatopiony w sierpniu 2006 r leży na piaszczystym dnie na 42 m. Długość 58 m.

  M.V Cominoland – został zbudowany w Anglii w 1942 dla Royal Navy jako stawiacz min. 295 tonowy statek pasażerski ma 34 metrów długości.

  M.V Xlendi Wreck – zbudowany w Danii o  długości 77 metrów. Został zatopiony w dniu 12 listopada 1999. Leży stępką do góry na piaszczystym dnie na 42 m, pod kątem, który nadaje mu surrealistyczne wrażenie.

  Trochę informacji o Gozo i Malcie:

  Maltańczycy to naród, który uwielbia świętować, obchodzą aż 14 świąt państwowych rocznie. Dodatkowo w sezonie letnim w każdy weekend miesiąca odbywają się festiwale na cześć patronów miast, przeplatanych pomniejszymi imprezami organizowanymi lokalnie np. na plażach publicznych.

  98% ludności to katolicy, czego wyraz daje aż 365 kościołów rozlokowanych w każdym zakątku kraju, a na każdym z nich są dwa zegary – jeden prawdziwy a drugi namalowany, który ma mylić diabłu godziny.

  Malta posiada dwa języki urzędowe: angielski oraz rodowity język jej mieszkańców czyli maltański, który jest połączeniem języków arabskiego z włoskim i angielskim. Ponieważ Malta do roku 1964 była kolonią brytyjską panuje na niej ruch lewostronny. Wybierając się na wyspy trzeba pamiętać o angielskiej przejściówce do prądu.

  Prócz zapierających dech w piersiach naturalnych widoków jakie możemy podziwiać na wyspie, warto zwrócić uwagę na historyczne znaczenie wielu budowli, jakie znajdziemy na wyspie m.in. liczące sobie ponad 5800 lat ruiny kompleksu świątynnego w Ġgantija, które uchodzą za najstarszą budowlę jaka została wzniesiona przez człowieka, wieże Mġarr ix-Xini, Xlendi, Dwejra – trzy z trzynastu małych umocnionych kamiennych wież obserwacyjnych, zbudowanych pomiędzy rokiem 1658 a 1661. Każda z wież znajduje się w zasięgu wzroku z sąsiedniej, służyły one jako wieże komunikacyjne pomiędzy Gozo i Grand Harbour, oprócz funkcji obserwacyjno-ostrzegawczych przed piratami pełniły funkcje obronne, czy w końcu Cittadella – małe ufortyfikowane miasto z cytadelą, leżące w centrum Rabatu (Victoria) na wyspie Gozo. Teren ten był zasiedlony od epoki brązu, a w czasach Średniowiecza znany był jako Gran Castello. Cittadella została umieszczona na maltańskiej wstępnej liście światowego dziedzictwa UNESCO w roku 1998.

  Na 5 dni przed Wielkim Postem zaczyna się huczny karnawał znany na całym świecie, jeden z największych w Europie. W 2005 r miejscowość Nadur była światową stolicą karnawału.

  Wbrew powszechnemu przekonaniu Malta nie utrzymyje się wyłącznie z turystów choć wpływe te wnoszą dosyś sporo do budżetu państwa. Główną gałęzią przychodów są usługi m.in. finansowe, hazardowe oraz filmowe! Wyspy to europejskie Hollywood – nagrywano tu min. Troję, Gladiatora, Papaja czy Hrabiego Monte Cristo, Wyspę Piratów, Starcie Tytanów, Aleksander, U-571 i Rejs w Nieznane.

  Historia Gozo utożsamiana jest głównie ze starożytną wyspą Ogygią, na której według mitologii greckiej rozbił się statek z Odyseuszem wracającym z wojny trojańskiej. Króla Itaki zauroczyła nimfa Kalipso i zatrzymała w wyspiarskich grotach na siedem długich lat.

  W XIII wieku wyspę zdobyli Aragończycy nadając jej nazwę „radość”, czyli właśnie Gozo, chociaż we wcześniejszych wiekach przewijali się przez nią Fenicjanie, Grecy, Kartagińczycy, Rzymianie, Arabowie i Normanowie. Kiedy na Malcie rządzili Kawalerowie Maltańscy, rozwinęła się również Gozo i wraz ze swoją starsza siostrą dzieliła wspólne losy.

  Jak widać wyspa Gozo to wiele informacji, atrakcji i historii w jednym – serdecznie zapraszamy do odwiedzenia jej z nami 🙂

  Ramowy plan wyjazdu:

  Dzień 1 – Przylot z Polski, transfer do willi
  Dzień 2 – 2 nurkowania
  Dzień 3 – 2 nurkowania
  Dzień 4 – 2 nurkowania
  Dzień 5 – 2 nurkowania
  Dzień 6 – 2 nurkowania
  Dzień 7 – Dzień wolny, można go przeznaczyć na plażę i morze albo na zwiedzanie – wg uznania 🙂
  Dzień 8 – Transfer na lotnisko, wylot do Polski

  Program ramowy może ulec zmianie ze względu na czynniki pogodowe oraz inne nieprzewidziane okoliczności.

  Cena:

  • 595 euro
  • 600-1000 zł przelot Polska – Malta – Polska (w zależności od terminu zakupu biletów)

  Cena zawiera:

  • Przelot na trasie: Polska – Malta – Polska
  • Bilet na prom: Malta – Gozo – Malta
  • Transfer na trasie: lotnisko – willa – lotnisko
  • 7 noclegów w willi z basenem (świeżo po remoncie):
   • każda sypialnia posiada swoją klimatyzację i łazienkę
   • sypialnie są 2-3 osobowe (możliwe dostawienie kolejnego łóżka jeśli jest taka potrzeba)
   • 2 kuchnie, 2 salony, jadalnia
   • Wi-Fi
  • Pakiet 10 nurkowań w tym 2 z łodzi (uwaga: nie ma zwrotów za niewykorzystane nurkowania z woli lub winy Klienta)
  • Polski przewodnik nurkowy
  • Dojazd na miejsca nurkowe
  • Butle 12l (oraz ich napełnianie powietrzem)
  • Balast (bez taśm lub kieszeni balastowych)

  Cena nie zawiera:

  • Transportu Szczecin – lotnisko w Berlinie – Szczecin (możliwy transport naszym busem: 150 zł od osoby)
  • Wyżywienia
  • Pozostałego sprzętu nurkowego
  • Nitroxu (nitrox do 32%: 8 euro za 12l)
  • Dodatkowej butli (12l: 8,5 euro)
  • Obowiązkowego ubezpieczenia nurkowego (możliwość wykupienia u nas w centrum)

  Zapraszamy!

  Nie umiesz nurkować?

  Zobacz jak zacząć