Gozo Malta
Rezerwacja
Gozo to wyspa na Morzu Śródziemnym należąca do archipelagu Wysp Maltańskich. To raj dla nurków i turystów oraz 3000 godzin słońca w ciągu roku i średnia temperatura na poziomie 24 stopni – zaprasza wszystkich tęskniących za latem i marzących o wypoczynku w urzekającej oprawie. Kraj który posiada klimat śródziemnomorski, przeplatany kulturą arabską oraz typowym dla państw południowej Europy luźnym podejściem mieszkańców do życia. Posiada wspaniałe krajobrazy, mnóstwo zabytków i fantastycznych miejsc do nurkowania.
Cathedral Cave – jaskinia znajdująca się w dolinie Ghasri. Nurkowanie można wykonać z dwóch wejść. Pierwsze zejście prowadzi stromymi schodami wykutymi w skale lub też drabiną z zewnętrznej strony klifu. Przy ujściu doliny na 18 m znajdziemy ogromne wejście prowadzące jaskini z kopulastym sklepieniem zwanym Katedrą. Wewnątrz znajdują się głazy pokryte kolorowymi gąbkami i miękkimi koralami. Najlepszą częścią nurkowania jest wynurzenie się w środku Katedry gdzie otoczy nas niesamowicie niebieskie światło pochodzące z podwodnego wejścia. Zejście należy do trudniejszych na Gozo, lecz warte jest wysiłku.
Billinghurst Cave – jaskinia znajduje się na północnej stronie wybrzeża Gozo. Górna część jaskini znajduje się tuż pod powierzchnią wody, a dno jest na 27 metrach. Długi tunel nazywany “The Railway Tunnel” ze względu na jego wielkość, prowadzi do kolejnej jaskini głęboko wewnątrz. Tylko jeden krok ze szczytu klifu i możemy nurkować w 50 m jaskini otoczonej mnóstwem wielokolorowych gąbek, korali miękkich i virgin lance coral.
Reqqa Reef – nurkowanie odbywa się wzdłuż 40 metrowej ściany po czym kontynuuje na rafie, której najpłytsza część znajduje się na 18 m. Ogromne głazy opierające się o ścianę klifu sprawiają wrażenie umieszczonych tam umyślnie. Stanowią doskonałe schronienie dla grouperów, denteksów, ośmiornic i skrzydlic.
Anchor Reef – nurkowanie jest odpowiednie zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych nurków. Nurkowanie kończy się drop offem a górna część jest zaledwie na 12 metrach. Strome zbocza nurkowiska pokryte są głazami, w których można znaleźć duże groupery, barakudy i ośmiornice w płytszych obszarach.
Xwejni Bay – struktura kilku pozostałych tradycyjnych solnych basenów przypominająca mozaikę stanowi jedynie preludium dla wrażeń pochodzących z tego miejsca. W czasie nurkowania, klucząc wzdłuż kanałów możemy cieszyć się z obserwacji różnorodnego życia morskiego, między innymi węgorzy, ośmiornic, rozgwiazd, muren czy jeżowców.
Duble Arch Reef – kolejne spektakularne miejsce, idealne do fotografii. Nazwa tego miejsca pochodzi od unikalnej geologicznej formacji, gdzie dwa łuki, jeden nad drugim, przeszywają przybrzeżną rafę. Ze względu na swoje położenie, obfituje w tysiące dascylusów. Często, przy odpowiednich prądach mamy szansę natknąć się na ogromne ławice polujących barakud.
Calypso Cave – nurkowania zaczyna się w Xwejni Bay, nurkowisko składa się z dwóch wąskich pęknięć na 18 m i spektakularny łuk na 35 m znajdują się wzdłuż ściany rafy, płynie się w kierunku północno-wschodnim. Nurkowie mogą bez trudu przepłynąć przez wszystkie otwory na obszarze pół jaskini, podziwiając wspaniały podwodny krajobraz oraz kwitnące życia morskie.
Blue Hole – mekka dla nurków położona jest na zachodnim brzegu Gozo w miejscu zwanym Dwejra. Miejsce odpowiednie dla wszystkich o każdym poziomie zaawansowania. Niesamowite jaskinie, fascynujące ściany i krystalicznie czyste lazurowe wody zyskały miano jednego z najlepszych miejsc do nurkowania na świecie.
Inland Sea – po krótkim nurkowaniu w tak zwanym morzu śródlądowym, osiagamy maksymalną głębokość 25 metrów. Trasa wyprowadza nas na otwarte morze. Eksploracja zarówno prawej jak i lewej ściany oferuje fantastyczne życie morskie, co niesie satysfakcję każdemu nurkowi.
Coral Cave – nurkuje się przez pęknięcie w ścianie w kształcie litery V opadającego do 25 m. Na głębokości 18 m widzimy szczelinę otwierającą jaskinię, której sufit pokryty jest przez twarde korale.
Xlendii Bay – nurkowanie zaczyna się w zatoce na głębokości 9 metrów. Płynąc przez tunel mający wspaniałe wejście, możemy spotkać barweny i kolorowe kabryle żywiące się z posadzki tunelu licznymi garbikami i neonami. Koniec tunelu zwabi nas intensywnie błękitnym światłem pochodzącym z wyjścia. Na zewnątrz natkniemy się na głazy i rafę o kształcie piramidy obfitujące w barakudy.
Mgarr Ix-Xini – płytkie nurkowanie do 12 m obfitujące w koniki morskie ślimaki oraz ośmiornice, idealne miejsce na nurkowania nocne.
Ras Il-Hobz – zwany inaczej Middle Finger to wyrastający z dna słup, który widać już z 8 m. Nurkuje się wzdłuż wąskiej ściany a lądem na głębokości 35 m, natomiast od strony morza osiągnąć można ponad 100 m. W najpłytszym miejscu jest 5 m.
M.V. Karawela – został zbudowany w RFN w 1957 r. Prom pasażerki przybył na Maltę w grudniu 1986 r i służył jako wycieczkowiec pływając na Comibno. Został zatopiony w sierpniu 2006 r leży na piaszczystym dnie na 42 m. Długość 58 m.
M.V Cominoland – został zbudowany w Anglii w 1942 dla Royal Navy jako stawiacz min. 295 tonowy statek pasażerski ma 34 metrów długości.
M.V Xlendi Wreck – zbudowany w Danii o długości 77 metrów. Został zatopiony w dniu 12 listopada 1999. Leży stępką do góry na piaszczystym dnie na 42 m, pod kątem, który nadaje mu surrealistyczne wrażenie.
Trochę informacji o Gozo i Malcie:
Maltańczycy to naród, który uwielbia świętować, obchodzą aż 14 świąt państwowych rocznie. Dodatkowo w sezonie letnim w każdy weekend miesiąca odbywają się festiwale na cześć patronów miast, przeplatanych pomniejszymi imprezami organizowanymi lokalnie np. na plażach publicznych.
98% ludności to katolicy, czego wyraz daje aż 365 kościołów rozlokowanych w każdym zakątku kraju, a na każdym z nich są dwa zegary – jeden prawdziwy a drugi namalowany, który ma mylić diabłu godziny.
Malta posiada dwa języki urzędowe: angielski oraz rodowity język jej mieszkańców czyli maltański, który jest połączeniem języków arabskiego z włoskim i angielskim. Ponieważ Malta do roku 1964 była kolonią brytyjską panuje na niej ruch lewostronny. Wybierając się na wyspy trzeba pamiętać o angielskiej przejściówce do prądu.
Prócz zapierających dech w piersiach naturalnych widoków jakie możemy podziwiać na wyspie, warto zwrócić uwagę na historyczne znaczenie wielu budowli, jakie znajdziemy na wyspie m.in. liczące sobie ponad 5800 lat ruiny kompleksu świątynnego w Ġgantija, które uchodzą za najstarszą budowlę jaka została wzniesiona przez człowieka, wieże Mġarr ix-Xini, Xlendi, Dwejra – trzy z trzynastu małych umocnionych kamiennych wież obserwacyjnych, zbudowanych pomiędzy rokiem 1658 a 1661. Każda z wież znajduje się w zasięgu wzroku z sąsiedniej, służyły one jako wieże komunikacyjne pomiędzy Gozo i Grand Harbour, oprócz funkcji obserwacyjno-ostrzegawczych przed piratami pełniły funkcje obronne, czy w końcu Cittadella – małe ufortyfikowane miasto z cytadelą, leżące w centrum Rabatu (Victoria) na wyspie Gozo. Teren ten był zasiedlony od epoki brązu, a w czasach Średniowiecza znany był jako Gran Castello. Cittadella została umieszczona na maltańskiej wstępnej liście światowego dziedzictwa UNESCO w roku 1998.
Na 5 dni przed Wielkim Postem zaczyna się huczny karnawał znany na całym świecie, jeden z największych w Europie. W 2005 r miejscowość Nadur była światową stolicą karnawału.
Wbrew powszechnemu przekonaniu Malta nie utrzymyje się wyłącznie z turystów choć wpływe te wnoszą dosyś sporo do budżetu państwa. Główną gałęzią przychodów są usługi m.in. finansowe, hazardowe oraz filmowe! Wyspy to europejskie Hollywood – nagrywano tu min. Troję, Gladiatora, Papaja czy Hrabiego Monte Cristo, Wyspę Piratów, Starcie Tytanów, Aleksander, U-571 i Rejs w Nieznane.
Historia Gozo utożsamiana jest głównie ze starożytną wyspą Ogygią, na której według mitologii greckiej rozbił się statek z Odyseuszem wracającym z wojny trojańskiej. Króla Itaki zauroczyła nimfa Kalipso i zatrzymała w wyspiarskich grotach na siedem długich lat.
W XIII wieku wyspę zdobyli Aragończycy nadając jej nazwę „radość”, czyli właśnie Gozo, chociaż we wcześniejszych wiekach przewijali się przez nią Fenicjanie, Grecy, Kartagińczycy, Rzymianie, Arabowie i Normanowie. Kiedy na Malcie rządzili Kawalerowie Maltańscy, rozwinęła się również Gozo i wraz ze swoją starsza siostrą dzieliła wspólne losy.
Jak widać wyspa Gozo to wiele informacji, atrakcji i historii w jednym – serdecznie zapraszamy do odwiedzenia jej z nami 🙂
Ramowy plan wyjazdu:
Dzień 1 – Przylot z Polski, transfer do willi
Dzień 2 – 2 nurkowania
Dzień 3 – 2 nurkowania
Dzień 4 – 2 nurkowania
Dzień 5 – 2 nurkowania
Dzień 6 – 2 nurkowania
Dzień 7 – Dzień wolny, można go przeznaczyć na plażę i morze albo na zwiedzanie – wg uznania 🙂
Dzień 8 – Transfer na lotnisko, wylot do Polski
Program ramowy może ulec zmianie ze względu na czynniki pogodowe oraz inne nieprzewidziane okoliczności.
Cena:
- 595 euro
- 600-1000 zł przelot Polska – Malta – Polska (w zależności od terminu zakupu biletów)
Cena zawiera:
- Przelot na trasie: Polska – Malta – Polska
- Bilet na prom: Malta – Gozo – Malta
- Transfer na trasie: lotnisko – willa – lotnisko
- 7 noclegów w willi z basenem (świeżo po remoncie):
- każda sypialnia posiada swoją klimatyzację i łazienkę
- sypialnie są 2-3 osobowe (możliwe dostawienie kolejnego łóżka jeśli jest taka potrzeba)
- 2 kuchnie, 2 salony, jadalnia
- Wi-Fi
- Pakiet 10 nurkowań w tym 2 z łodzi (uwaga: nie ma zwrotów za niewykorzystane nurkowania z woli lub winy Klienta)
- Polski przewodnik nurkowy
- Dojazd na miejsca nurkowe
- Butle 12l (oraz ich napełnianie powietrzem)
- Balast (bez taśm lub kieszeni balastowych)
Cena nie zawiera:
- Transportu Szczecin – lotnisko w Berlinie – Szczecin (możliwy transport naszym busem: 150 zł od osoby)
- Wyżywienia
- Pozostałego sprzętu nurkowego
- Nitroxu (nitrox do 32%: 8 euro za 12l)
- Dodatkowej butli (12l: 8,5 euro)
- Obowiązkowego ubezpieczenia nurkowego (możliwość wykupienia u nas w centrum)